Lúgosító étrend

Már a nevében is benne van a tisztítás, mint ahogy a ruhamosásban is a lúg jelenti a tisztára mosást. Persze itt nem szó szerint erről a lúgról van szó, hanem olyan ételekről, alapanyagokról, amik által a szervezetünket tudjuk tehermentesíteni, tisztítani a felgyülemlett "kosztól", salakanyagtól, szaknyelven a savasságtól.
Általa a szervezet szó szerint felélénkül, felébred, sokkal fittebbek, és energikusabbak leszünk. Még a kedvünk is jobb lesz, vidámabban, pozitívan látjuk a világot, önmagunkat. Sőt, plusz kilók is lemennek, mert megnyílnak a belső utak (nyirok, vér, stb.), és már nem kell védelmi (zsír) rendszert kialakítania szervezetünknek.

A lúgosító életmódot és alapjait Dr. Robert Young fektette le, több könyvet is publikált feleségével e témában: A pH csoda, A pH csoda fogyás, pH csoda a cukorbetegségre.

Kutatásai során megállapította, ha a szervezet kibillen egyensúlyi állapotából, akkor elsavasodik, ami által olyan betegségeknek nyit kaput, mint az elhízás, cukorbetegség, magas vérnyomás kialakulása, különböző allergiák, csontritkulás, csontfájdalmak és fogromlás, depresszió, gombás fertőzések, legyengült immunrendszer.
Jellemző tünetei még a gyakori fejfájás, gyomor-, bél- és emésztési panaszok, a színtelen, problémás arcbőr, a narancsbőr kialakulása, fáradékonyság, gyenge erőnlét, általános gyengeség.


A savas szervezet kialakulásának egyik fő oka a felhalmozódott többlet fehérje, a rossz táplálkozás, és a stressz. Az ezekből fakadóan képződő mérgek megakadályozzák a fehérjék, és az ásványi anyagok felszívódását, aminek eredménye, hogy csökken a test azon képessége, hogy enzimeket és hormonokat termeljen. Ez negatív hatással van a sejtek újraképződésére és az energiatermeléshez szükséges más folyamatokra. A felesleges savak közömbösítésére a szervezet a csontokból, a fogakból, a szövetekből vonja ki a kalciumot. Más létfontosságú szervekből pedig a nátriumot, káliumot és a magnéziumot, ami az immunrendszer gyengüléséhez vezet és szinte mókuskerékként hajtja a szervezetet a különböző megbetegedések irányába.
Többek között a túlsúly, és az elhízás a szervezet válasza a nagymértékű savas állapotra. A test ugyanis azért hoz létre zsírsejteket, hogy bennük tárolva a savakat, távol tartsa a létfontosságú szervektől.
A sav–lúg egyensúlyán alapuló bázikus táplálkozással újra egészségesek, karcsúak és energikusak lehetünk, de ezen felül életerőnk is megújul, szellemi frissességünk is visszatér.

A lúgosító étrendre való áttérést néhány pontban fogalmazta meg, amik abszolút élhetőek és tarthatóak, csak elhatározás kérdése:

"- Válogassunk össze legalább 10-15 lúgos ételt, amit szeretünk és fogyasszunk belőlük minél többet.
- Fehér liszt helyett fogyasszunk teljes kiőrlésű tönkölylisztet vagy barna rozslisztet.
- Teljesen hagyjuk el a fehér cukrot.
- Vásároljunk újburgonyát a sima burgonya helyett, mert ha az nem friss, nagyon lúgosító hatású.
- A sertés és marhahús helyett fogyasszunk csirkét és pulykát, illetve halat. Helyezzük előtérbe a növényi "májkrémet", pástétomokat.
- Tojást ha lehet nagyon ritkán fogyasszunk, mert tele van kórokozó mikroorganizmussal.
- A sajtok közül a feta és a mozzarellát fogyasszuk, illetve a bio, natúr joghurtokat.
- Hagyjuk el az alkoholt, az ecetes savanyúságokat, a mustárt, a ketchupot, a mesterséges édesítőszereket, a szénsavas, cukrozott leveket, üdítőket.
- Akinek mindennapi rutinjává vált a kávéfogyasztás, próbálja meg csökkenti az adagját. A reggeli, éhgyomorra ivott kávé a lehető legrosszabb, amit a szervezetünkkel tehetünk. Igyunk a rendes kávé helyett tönköly, vagy gabonakávét.
- Ne dohányozzunk, mert az elveszi az oxigént a szervezetünktől, ami a fiatalság, a szépség és az életerő fő forrása. (megjegyzés: előbb utóbb nem is fog hiányozni :))
- Fogyasszunk kisebb cukortartalmú gyümölcsöket., mint a meggy, a grapefruit, citrom, lime, kókusz, a zöld, éretlen banán.
- Együnk minden nap legalább egyszer nyers, friss salátát. Ha nassolásra vágyunk, együnk sótlan, pörköletlen mandulát, török mogyorót, tökmagot, napraforgómagot.
- Szénhidrátot reggelire vagy ebédre fogyasszunk (barnarizs, tönkölykenyér). Vacsorára már csak zöldséget és fehérjét együnk (halat, tofut, sajtot, joghurtot, csirkét, pulykát). Fogyasszunk minél több extra szűz, hidegen sajtolt olívaolajat.
- Fogyasszunk naponta minél több lúgos vizet (20 testsúlykilogrammonként 1 liter) és mozogjunk!"


Az ideálisnak tekinthető táplálkozási arány a következő:

80% lúgos (zöldségek, gyümölcsök)
20% savas (keményítő, állati fehérje)

Lúgosító ételek:



Forrás: Dr. Robert O. Young – A pH csoda


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...